Какви са най-честите страхове на родителите и оправдани ли са те, отговаря логопед
Малко дете опитва да пише. Снимка: Getty
Доброто владеене на английски дава на човек много предимства. Процесът на усвояването му обаче не за всеки е лек. Затова родителите искат едва ли не от люлката детето им да учи и втори език.
Заедно с логопеда, специалист по билингвално развитие на децата, Мария Елисеева, нека разберем дали е добре от ранна възраст да мъчим детето с втори език и доколко са верни страховете за двуезичието.
Плюсовете
В съвременния свят владеенето на английски език е незаменимо. Необходимо е навсякъде - да прочетете инструкциите за нова джаджа, да общувате, докато пътувате в чужбина.
Доброто владеене на език е предимство при кандидатстване за престижна работа, насърчава кариерното израстване.
И тези, които знаят добре езика, във всички случаи са няколко крачки напред - в края на краищата английският е всъщност друг роден език за тях.
Ползите от билингвизма са научно доказани.
Малки деца, които говорят два езика, в бъдеще по-лесно овладяват и други.
Те имат умения за задълбочен анализ, по-ефективни са, забелязват детайлите по-бързо и показват високо академично ниво.
Двуезичните се открояват сред връстниците си със своята острота на ума и креативност. Основното е това знание да се развива от ранна възраст.
Няма отрицателни страни на билингвизма. Но има много митове.
Страх № 1: Логопедични проблеми
Има мнение, че е невъзможно детето да научи английски, докато не овладее напълно родния си език - в противен случай съществува риск речевият му апарат да се развие неправилно.
Това е твърдение без научни доказателства.
Има много проучвания, които доказват, че двуезичните деца имат по-малко проблеми с речта, отколкото техните връстници, които говорят само матерния си език.
Освен това, благодарение на необичайната практика, развитието на речта на двуезичните бебета е по-активно. Това констатират британски учители. Те препоръчват децата с тежки говорни проблеми да учат втори език.
Оптималното време за започване на работа по усвояване на английски език е възрастта до три години. През този период детето ще възприема другия език като норма, ще бъде по-лесно да го научи и възпроизведе.
Дете сравнява две букви. Снимка: Getty
Страх №2: Забавяне на говора
Забавянето на говора не се дължи на въвеждането на втори език. То е следствие от неврологични проблеми, които може да се свързани трудна бременност или раждане, както и с редица други фактори.
Здравите деца еднакво преминават през ключовите етапи от формирането на речта: гукане, лепет, произнасяне на срички и думи. Няма значение какви думи ще бъдат в арсенала на детето до 1,5 години. Основното е колко на брой са те.
Детето, което говори един език, може да знае 10 ключови думи на родния си език на възраст от година и половина, а двуезичният му връстник може да има 5 думи на родния език и 5 на чуждия език.
Тоест резултатът е същият.
Следователно твърдението, че въвеждането на английски език в живота на мъника ще забави развитието на речта му, не е нищо повече от мит.
Но ако бебе на година и половина не реагира на речта, адресирана до него, не приема молби и не сочи с пръстче, за да покаже какво иска, трябва да се свържете със специалист.
Тук симптомите на забавено развитие на речта са очевидни.
Страх №3: Ще смесва думите
Когато родителите чуят, че техните деца смесват думи от различни езици в речта си, те често се плашат.
Но напразно. Това е временно явление, характерно за речевото развитие на децата, които усвояват два езика. То преминава през няколко етапа:
- Съотнасяне на дума с предмет или действие;
- Натрупване на речников запас и разбиране на значението на думите;
- Уверено и информирано използване на думи от всеки език;
- Смесване на думи от два езика във фрази и изречения;
- Способност да се прави разлика между тези езици.
През тези етапи преминават както деца, които говорят само родния си език, така е тези, които усвояват втори език преди да се навършили 3 години.
Единствената разлика е, че двуезичните деца се нуждаят от допълнително време, за да придобият умението да разграничават един език от друг.
До четиригодишна възраст като правило, те вече успешно го усвояват и говорят ясно.
Мона Василева
Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.
Снимка: Shutterstock
Усвояването на ефективни техники за учене е ключово за успешна подготовка за матурите.
Снимка: Образователен център "Йота"
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари